• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
Duyurular

Türkiye'nin ilk çölyak dostu belediyesi olan Maltepe Belediyesi desteğiyle  Dünya Çölyak Gününe özel  düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen 3.Ulusal Glutensiz Hayat Şenliği'ne tüm üyelerimiz ve dileyen herkes davetlidir.

Tarih : 06 Mayıs 2018 Pazar

Saat : 14:00-17:00

Yer : Maltepe Kamuran Kumkumoğlu Parkı ( Cevahir otel arkası )

Tel : 0 544 626 18 00


Ramazan ayının herkese hayırlı gelmesini diliyor, bu ayın bolluk ve bereketle geçmesini diliyoruz.

Hoşgeldin Ramazan


OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan üstü Genel Kurul toplantısı 27.05.2018 PAZAR günü saat 14.30'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 03.06.2018 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Saygı duruşu,

3) Yönetim kurulunun federasyon kurma, yönetme ve katılma konularında yetkilendirilmesi  üyelerimizin federasyonun yapacakları hakkında bilgilendirilmesi, 

4) Federasyon kurma konusunda derneğimiz adına yetkilendirme yapacağımız temsilcinin seçilmesi,

5) Derneğimizin  yeni dönemde yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

6) Kapanış

 

 

 


Çölyak ve Glutensiz Hayat Paneli

Tarih: 07 Nisan 2018

Saat : 15:00- 17:00

Yer : Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Moderatör: Dr.Hakan Boz

Katılımcılar:

Uzman Dr.Hakan Sunal

Prof.Dr.Turgut Göksoy

Antalya Çölyak Dernek Başkanı Hakan Yılmaz

Vahdet Yanık

Hakan Pekzorlu

 


Tarih : 24 Mart 2018 cumartesi saat : 19:00

Glutensiz yemek eşliğinde gemiyle boğaz gezisi

Yer : Üsküdar Valide Sultan Gemisi

Düzenleyen : Üsküdar Belediyesi - Glutensiz Hayat Derneği

Tel : 0 544 626 18 00


Tarih : 11 Mart 2018 Pazar 14:00 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Elçin Çetingöz

Çölyak ve üreme sağlığı

Yer : Glutensiz Hayat Derneği 

Turgut Özal Bulvarı Sahil Yolu Süreyyaplajı Tesisleri no :195/6b Maltepe 

Tel : 0 544 626 18 00


Sevgili Glutensiz Hayat Dostları, Sizleri 19 Kasım Pazar saat 14:00-17:00 arası Türkan Saylan Kültür Merkezine "GLUTEN YOK HAYAT VAR" konulu panelimize davet ediyoruz. Türkiye'de kurulan tüm derneklerin, çölyak ve glüten duyarlılığı olan ya da glütensiz hayatı öğrenmek isteyen herkesin davetli olduğu etkinlikte aklınıza takılan her sorunun yanıtını alabilmenizi diliyoruz. Gastroentrolog Yrd.Doç.Dr. Hakan Güveli' nin bilgileri, 3 kuşak çölyaklı Dr.İlknur Şengül Akbulut'un tecrübeleri, Hem diabetli hem çölyaklı Tülay Düztaş'ın tecrübeleri, 10 yıl önce çölyak teşhisi alan kızı nedeniyle Glutensiz Hayat'a kendini adayan Tülin Ünal'ın tecrübeleri, TBMM Çölyak Araştırma Komisyonunda görevli konuk dernek başkanlarımız Halim Şivecan ve Hasan Doğan'ın süreç hakkındaki bilgilendirmeleri, Fotoğraflarla "GLUTENSİZ HAYATA BAKIŞ" slayt gösterisi, TSKM Türk Sanat Müziği korosunun doyulmaz müzik ziyafeti ve firmaların glütensiz lezzetleriyle tamamlanacak bu özel gün için biz şimdiden çok heyecanlıyız. Dileyen herkesi aramızda görebilmeyi diliyoruz.....


GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan Genel Kurul toplantısı 01.10.2017 PAZAR günü saat 13:00'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 08.10.2017 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Kongre Başkanlık Divanı seçimi,

3) Saygı duruşu,

4) Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi,

5) Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibra edilmesi,

6) Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,

7) Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

8) Derneğimizin yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

9) Kapanış

 

 

 

 

 

 


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,6889   5,6991
EURO 6,2847   6,2960
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 66
Dün: 99
Toplam: 160912
Çölyak ve Metabolizma ödemeleri hakkında,

Sevgili Çölyaklılar,

 

Glutensiz Hayat Derneği olarak kurulma amaçlarımızdan biri de özellikle yeni teşhiş almış çölyaklıların doğru bilgiye rahatlıkla ulaşmasını sağlamaktır. Bu konuyla ilgili fayda sağlayacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

 

Bu yazımızda Sağlık Bakanlığının çölyaklılara vermiş olduğu Çölyak ve Metabolizma Ödemeleri hakkında derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

 

1.Çölyak Raporu Alınması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na Başvuru ve Ödeme Kanalları Seçimi

Çölyak teşhisi konulduktan sonra uzman gastroenterolog tarafından yazılan rapor ile birlikte bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne başvurunuz. Eğer çölyaklı 18 yaşından küçük ise anne veya babası çocuk adına başvuracaktır. Baba ve anneden hangisi SGK lı ise ücret onun hesabına yatacaktır. Her ikisinin de SGK lı olması durumunda anne ve baba kendi aralarında karar verip ona göre başvuracaklar. Hiçbir şekilde sosyal güvencesi olmayanlar Genel Sağlık Sigortası sisteminden faydalanarak başvuruda bulunabilirler.  Genel Sağlık Sigortası sisteminden de faydalanamayan kişilerin bulundukları il veya ilçede sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurarak alacakları belge ile gerekli başvuruda bulunabilirler. Anne veya babasının her hangi bir sosyal güvence olmayan 18 yaşından küçük çocuklar; herhangi bir sosyal güvence aranmaksızın başvuruları kabul edilmektedir.  Bu durumda anne veya babadan biri kendi adına paranın yatırılmasını talep edebilir.

SGK tarafından MOSİP   (Mali Otomasyon Sistemi Projesi)  üzerinden yapılan çölyak ve metabolizma ödemeleri, her ayın 8-14 aralığında gerçekleştirilmektedir.

 

Ödeme miktarı ve ödeme kanalları

21 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞİ’ne göre


MADDE 24 – Aynı Tebliğin 4.2.16 numaralı maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır.(4.2.16 – Doğuştan metabolik hastalıklar, Gıda allerjileri ile ÇölyakHastalığı)
a) Beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(5) İki yaşına kadar inek sütü ve/veya çoklu gıda protein alerjisi olan bebeklere öncelikle ileri derecede hidrolize mamalar başlanır. İleri derecede hidrolize mamanın tolere edile¬mediği durumlarda, anafilakside, enteropatide, eozinofilik özofajitte, besin protein ilişkili enterokolit sendromunda veya çoklu besin alerjileri gibi ağır vakalarda aminoasit bazlı veya pirinç proteini bazlı mamalar kullanılır. Bu durumların belirtildiği; çocuk gastroenteroloji veya çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzman hekimlerince, bu uzman hekimlerin bulunmadığı hastanelerde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzman hekimlerince düzenlenecek uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimler tarafından reçete edilmesi halinde bedeli Kurumca karşılanır.”
b) Altıncı fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “1” ibaresi “3” olarak değiştirilmiştir.

 

a) 0-5 yaş için…….. 78,75 TL

b) 5-15 yaş için…..120,00 TL

c) 15 yaş üstü için. 108,75 TL

tutar ödenir.

 

Ödemeler başvuru esnasın da Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası ve Akbank’tan  (İlgili 4 banka dışında kalan bankalarda da çalışmalar başlatılmıştır) birisine ait banka hesap numarası verildi ise ödemeniz o bankaya yapılacaktır. Bankaya ödeme yapılmasını istemiyorsanız ve her hangi bir banka hesap numarası vermediyseniz ödeme TC kimliğinize PTT şubelerine yapılacaktır.  E-Devlet uygulaması üzerinden şahıs ödemeleri olarak sorgulayıp ödemenizin hangi bankaya yatırıldığını görebilirsiniz. Aynı ekranda PTT ye yatılan ödemeler için isterseniz banka seçimi yaparak ödemelerinizin bankaya yatırılmasını tanımlayabilirsiniz. 

 

 SGK ya Başvuru Esnasında İstenen Belgeler;

 

a)     Uzman gastroenterolog tarafından yazılan 2 yıllık süreli çölyak raporunun aslı veya onaylı sureti  ( rapor üzerinde 2 yıllık yazacaktır fakat SGK bunu 1 yıllık olarak kabul etmektedir. 1 yıl sonra raporunuzun 1 yılı dolmadan yaklaşık 15 gün öncesinden yenilemeniz faydanıza olacaktır. )

b)     Nüfus cüzdanı fotokopisi. Çölyaklı kendisi 18 yaşında küçük ise hem çocuğun hem de ödeme kimin adına yapılacak ise onun kimlik fotokopisi

c)     Ödeme kanallarının seçimi. Yapılacak ödemenin bankaya yapılmasını istiyorsanız Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası ve Akbank’tan  (İlgili 4 banka dışında kalan bankalarda da çalışmalar başlatılmıştır) birine hesap açarak banka hesap defterinin fotokopisini çekerek yanınızda bulundurunuz. Bankaya ödeme yapılmasını istemiyorsanız TC kimliğinize PTT şubelerine yapılacaktır. 

d)     Evrak teslimi elden bulunduğunuz ilde ki SGK müdürlüğüne elden teslim edebileceğiniz gibi kurumun e-posta adresine gönderebilirsiniz. İstanbul için evrak teslimi Sirkeci SGK müdürlüğüne elden teslim edebilir veya sirkecisagliksgm@sgk.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

2.Başvuru Takibi ve Rapor Yenileme işlemleri

 

SGK müdürlüğüne başvurduğunuzda silere evrak kayıt numarası isteyiniz ve evrağınızı  https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/

 

Adresinden takip edebilirsiniz.  E-devlet şifreniz ile e-nabız uygulaması üzerinden de takip edebilirsiniz. Uygulamaya girerek raporlarım başlığı altında raporlarınızı ve başlama-bitiş tarihlerini takip edebilirsiniz.

 

İki yıllık olarak  yazılan raporları SGK  bir olarak kabul etmektedir.  Bir yıllık tarihin dolmasına 15 gün öncesinden raporunuzu yeniden düzenlemeniz durumunda kaybınız olmayacaktır. Yenilen raporkarın tekrar SGK ya götürülmesine faks olarak gönderilmesine gerek yoktur. Muayene olduğunuz poliklinik  sekreteri raporunuzu sisteme kaydediyor. Sizin yapacağınız bir gün sonra e-nabız uygulamasından raporunuzun sisteme kaydedildiğini kontrol etmeniz olacaktır. 

 

 Başvuru esnasında teşhis konulma aşamasında yapılan tüm tahlil sonuçlarının çıktısını ve görüntüleme sonuçlarını CD ye yükleyerek arşivinizi oluşturun. Şehir değişikliği, hastane ve dr. Değişikliğinde ilk teşhis raporlarınız ve arşiviniz büyük önem taşıyacaktır.

 

 

http://www.glutensizhayatdernegi.org/HaberAyrinti.aspx?ID=3082  

 

Ödeme seçeneklerinde yapılan son değişiklikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Sağlıklı günler diliyorum. 

 

 

 

 Veysel Caner
Okunma Sayısı: 7646


34.204.176.189
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Veysel Caner

Veysel Caner

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Diyetisyen Ahmet Demir

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi Ebru Ceran

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Veysel Caner

Diyetisyen Kevser Başkara

Veysel Caner

Yrd.Doçent Dr.Hakan Güveli

Veysel Caner

Veysel Caner

Atlas Akbulut

Veysel Caner

Diyetisyen Hilal Batmaz

Veysel Caner

Diyetisyen Kevser Başkara

Diyetisyen Hilal Batmaz

Veysel Caner

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Psikiyatrist Dr.Arzu Erkan Yüce

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Kevser Başkara

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Kevser Başkara

Son Ziyaretçi Yorumları
isa karatay
çölyaklıyım

Ahmet Sancak


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Glutensiz Hayat Derneği © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top