• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
Duyurular

Türkiye'nin ilk çölyak dostu belediyesi olan Maltepe Belediyesi desteğiyle  Dünya Çölyak Gününe özel  düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen 3.Ulusal Glutensiz Hayat Şenliği'ne tüm üyelerimiz ve dileyen herkes davetlidir.

Tarih : 06 Mayıs 2018 Pazar

Saat : 14:00-17:00

Yer : Maltepe Kamuran Kumkumoğlu Parkı ( Cevahir otel arkası )

Tel : 0 544 626 18 00


Ramazan ayının herkese hayırlı gelmesini diliyor, bu ayın bolluk ve bereketle geçmesini diliyoruz.

Hoşgeldin Ramazan


OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan üstü Genel Kurul toplantısı 27.05.2018 PAZAR günü saat 14.30'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 03.06.2018 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Saygı duruşu,

3) Yönetim kurulunun federasyon kurma, yönetme ve katılma konularında yetkilendirilmesi  üyelerimizin federasyonun yapacakları hakkında bilgilendirilmesi, 

4) Federasyon kurma konusunda derneğimiz adına yetkilendirme yapacağımız temsilcinin seçilmesi,

5) Derneğimizin  yeni dönemde yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

6) Kapanış

 

 

 


Çölyak ve Glutensiz Hayat Paneli

Tarih: 07 Nisan 2018

Saat : 15:00- 17:00

Yer : Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Moderatör: Dr.Hakan Boz

Katılımcılar:

Uzman Dr.Hakan Sunal

Prof.Dr.Turgut Göksoy

Antalya Çölyak Dernek Başkanı Hakan Yılmaz

Vahdet Yanık

Hakan Pekzorlu

 


Tarih : 24 Mart 2018 cumartesi saat : 19:00

Glutensiz yemek eşliğinde gemiyle boğaz gezisi

Yer : Üsküdar Valide Sultan Gemisi

Düzenleyen : Üsküdar Belediyesi - Glutensiz Hayat Derneği

Tel : 0 544 626 18 00


Tarih : 11 Mart 2018 Pazar 14:00 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Elçin Çetingöz

Çölyak ve üreme sağlığı

Yer : Glutensiz Hayat Derneği 

Turgut Özal Bulvarı Sahil Yolu Süreyyaplajı Tesisleri no :195/6b Maltepe 

Tel : 0 544 626 18 00


Sevgili Glutensiz Hayat Dostları, Sizleri 19 Kasım Pazar saat 14:00-17:00 arası Türkan Saylan Kültür Merkezine "GLUTEN YOK HAYAT VAR" konulu panelimize davet ediyoruz. Türkiye'de kurulan tüm derneklerin, çölyak ve glüten duyarlılığı olan ya da glütensiz hayatı öğrenmek isteyen herkesin davetli olduğu etkinlikte aklınıza takılan her sorunun yanıtını alabilmenizi diliyoruz. Gastroentrolog Yrd.Doç.Dr. Hakan Güveli' nin bilgileri, 3 kuşak çölyaklı Dr.İlknur Şengül Akbulut'un tecrübeleri, Hem diabetli hem çölyaklı Tülay Düztaş'ın tecrübeleri, 10 yıl önce çölyak teşhisi alan kızı nedeniyle Glutensiz Hayat'a kendini adayan Tülin Ünal'ın tecrübeleri, TBMM Çölyak Araştırma Komisyonunda görevli konuk dernek başkanlarımız Halim Şivecan ve Hasan Doğan'ın süreç hakkındaki bilgilendirmeleri, Fotoğraflarla "GLUTENSİZ HAYATA BAKIŞ" slayt gösterisi, TSKM Türk Sanat Müziği korosunun doyulmaz müzik ziyafeti ve firmaların glütensiz lezzetleriyle tamamlanacak bu özel gün için biz şimdiden çok heyecanlıyız. Dileyen herkesi aramızda görebilmeyi diliyoruz.....


GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan Genel Kurul toplantısı 01.10.2017 PAZAR günü saat 13:00'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 08.10.2017 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Kongre Başkanlık Divanı seçimi,

3) Saygı duruşu,

4) Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi,

5) Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibra edilmesi,

6) Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,

7) Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

8) Derneğimizin yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

9) Kapanış

 

 

 

 

 

 


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,6889   5,6991
EURO 6,2847   6,2960
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 67
Dün: 99
Toplam: 160913
Glutensiz Beslenmenin sağlık için 12 potansiyel faydası..

 

 

Gluten buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların yapısında bulunan büyük moleküllü bir proteindir. Gıdalara elastiklik ve hacim kazandırır. Molekül yapısındaki büyüklük ve yıllar boyunca tarım uygulamalarındaki kontrolsüz melezleştirme ve tarım ilacı kullanımı ile birlikte yapısındaki değişiklikler nedeniyle insan vücudunun tanıyıp metabolize etmesi zorlaşmıştır. Yapılan çalışmalar glutenin migren, tiroid hastalıkları ,akne, ciltte tavuk derisi görüntüsü, iltihaplı romatizma, fibromiyalji, bağırsak problemleri, hipoglisemi, saç dökülmesi, tırnak yapısının kuvvetsizliği, bağışıklığın düşük olamsı, diş çürükleri gibi birçok sağlık problemiyle ilişkili olabileceğini göstermiştir. Günümüzde birçok hastalıkla ilişkilendirilen gluten, hassasiyet derecesine göre kişinin yaşam kalitesini fazlaca etkileyebilir. Peki kimler glutensiz beslenebilir? Sadece çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan bireyler değil kronik sağlık problemleri yaşayan kişiler hayatlarının belli bir döneminde glutensiz beslenip kendisindeki değişimleri gözlemleyebilir. Gluten insan sağlığı için elzem yani gerekli bir protein değildir. Yani alınmamasının vücut için olumsuz bir etkisi yoktur. Çölyak hastası veya gluten hassasiyeti olmayıp uzun vadede glutensiz beslenen bireyler daha sonra glutene karşı daha duyarlı hale gelebilirler. Glutensiz beslenmek tek başına yeterli olmayabilir. İçeriğinde doğal olarak gluten bulunmayan besinlerle beslenmek ve diyetin enerji, protein, lif vb gibi besin öğeleri açısından dengeli olması göreceğiniz potansiyel faydada etkilidir. Peki glutensiz beslenmek vücudunuzda nasıl değişiklikler yaratabilir. Gelin bilimsel çalışmalardan topladığımız verilere birlikte bakalım;

1) KAYGI VE DEPRESYONUN ÖNÜNE GEÇMEDE YARDIMCIDIR.

Buğday tüketimi, henüz bazı mekanizmaları tam olarak bilinmese de hastalık riski taşıyan hassas bireylerin beyinlerindeki kan akımını bozarak beynin yürütme fonksiyonlarını bozabilir. Bu yüzden ani ruh hali değişiklikleri yaşıyorsanız, kaygı ve depresyona eğiliminiz yüksekse GDO’lu, şekerli ve glutenli besinleri tüketmekten kaçınarak kendinizi gözlemleyebilirsiniz.

2) YEMEK SONRASI ŞİŞKİNLİĞİ AZALTIR.

Gluten küçük porsiyonlarda yeseniz dahi yemekten sonra sizi şişirmesiyle ünlüdür. Küçük bir sandviç yedikten sonra bile kendinizi aşırı şişmiş hissediyorsanız bu bir gluten hassasiyeti olabilir. Çoğu zaman bu şişkinlik tüm gün sürebilir. Bu durum rahatsız edicidir. Gluteni kesmekle hem bu aşırı şişkinliğin hem de aşırı bel bölgesi yağlanmasının önüne geçebilirsiniz.

3) SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER.

Gluten hassasiyetiniz varsa ve gluteni kestiyseniz kendinizdeki pozitif gelişmeleri hissedebilirsiniz. Bunun nedeni vücudun iyileşme sürecine hemen başlamasıdır. Birkaç hafta sonrasında sindirim sisteminiz, bağırsak astarınız ve floranızda işler yoluna girmeye başlayacaktır.

4) ODAKLANMAYA VE KONSANTRE OLMAYA YARDIMCI OLABİLİR.

Glutensiz beslenme beyin sisini ortadan kaldırabilir. Evet yanlış duymadınız. Henüz bilimsel bir tanımı olmasa da bunun ne demek olduğunu aslında çoğumuz biliyoruz; odaklanamamak, uyuşuk hissetmek ve işine konsantre olamamak. Sonuç olarak verimliliğiniz yavaşlar ve hatta basit düşüncelerin işlenmesi bile imkansız hale gelir. Tüm bunların sorumlusu gluten olabilir. Çoğu insan glutensiz diyetle bu sisli beyin semptomlarının hafiflediğini bildirmiştir. Eğer tanı almamış bir gluten duyarlısıysanız, diyetinizden gluteni kesin ve vücudunuzda neler olacağını gözlemleyin.

5) SAÇ DÖKÜLMESİ VE TIRNAK GÜÇSÜZLÜĞÜNÜN ÖNLENMESİNDE ETKİLİDİR.

Eğer gluten hassasiyetiniz varsa çinko, demir ve potasyum gibi besin öğesi eksiklikleri yaşayabilirsiniz. Bu mikronutrientlerin eksikliği vücudun olağan çalışma sistemini aksatarak tehlike yaratabilir. Glutensiz beslenme ile gut kendini iyileştirmeye başlar bu da bağırsaktan besin öğesi emilimini artırır. Vitamin ve minerallerin emiliminin artmasıyla beraber saç dökülmesi ve tırnak güçsüzlüğü gibi sorunların önüne geçilebilir.

6) KANSIZLIĞI ÖNLER.

Bozulmuş bağırsak yapısı demir emilimini azaltır. Kronik kansızlık problemi yaşıyorsanız doktor veya diyetisyeninize danışarak glutensiz beslenmeyi deneyebilirsiniz. Gluten hassasiyetiniz varsa glutensiz beslenmeyle birlikte bağırsak astarı iyileşmeye başlayacak ve demir, çinko, folik asit, B6, B12 gibi vitamin ve minerallerin emilimi artacaktır. Bu da kansızlığın önlenmesinde etkilidir.

7) KISIRLIK, KEMİK ERİMESİ, BAĞIRSAK KANSERİ RİSKİNİ AZALTABİLİR.

Glutensiz beslenme kısırlık, kemik erimesi ve bağırsak kanseri olma riskini azaltabilir. Aşırı glutenli beslenmek sizi gereksiz riske sokabilir.

8) DİYET ÇEŞİTLİLİĞİ ve YARATICILIK ARTAR.

Diyetten gluteni kestiğinizde yerine gluten içermeyen farklı gıdalar koymak diyetinizin çeşitliliğini artıracaktır. Gluteni çıkarmak yerine daha sağlıklı gıdalar koymanızı kolaylaştırır. Çünkü gluten hamur işlerinin, şerbetli tatlıların, unlu gıdaların içerisinde yaygın bir şekilde bulunur. Buna karşın et, süt, yumurta, meyve, sebze, çiğ kuruyemişler, baklagiller gibi sağlıklı besinler yapılarında gluten içermezler. Örneğin standart kahvaltılık gevreklere alternatif olarak yumurta ve peynir eklemek diyetin kalitesini artırır.

9) DİYETTE YANLIŞ SEÇİM RİSKİ AZALIR.

Glutensiz diyetin avantajlarından birisi de diyetinizi belli sınırlar içinde tutacağı için daha kontrollü olmanızı sağlamasıdır. Bir markete girdiğinizde her şeyden tüketemeyecek olmak yanlış seçim oranınızı da düşürebilir. Ne yediğinize daha çok dikkat etmeniz hem daha sağlıklı hem de daha yaratıcı olabilir.

10) KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEYE YARDIMCI OLUR.

Kan şekeri seviyenizi daha iyi korursunuz. Çünkü glutensiz diyette içinde doğal olarak gluten bulunmayan besinler tercih edersiniz ve bu besinlerin çoğu düşük glisemik indekslidir. Bu insülinin fazla uyarılmasını engeller ve kan şekerindeki ani değişikliklerin önüne geçmeyi sağlar.

11) HAMURİŞİ VE EKMEK BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAYA YARDIMCI OLUR.

Gluten vücut için gerekli bir protein değildir. Zaten gerekli aminoasitleri de içermez. Bu yüzden biyolojik olarak kaliteli değildir. Gluten vücutta bağımlılık yapan bazı mekanizmaları uyarabilir. Bu yüzden hamur işi ve ekmek bağımlılığı çok sık görülmektedir. Gluteni diyetten çıkarmak uzun vadede bu bağımlılıktan kurtulmada size yardımcı olabilir.

12) GLUTENİ KESMEK OTOİMMUN HASTALIK RİSKİNİ AZALTABİLİR.

Henüz arasındaki mekanizme netleştirilememiş olsa da çoğu araştırma glutenin otoimmun hastalık riskini artırdığına dair veriler sunmaktadır. Nitekim henüz hiçbir hastalığın nedeni de tam olarak açıklanamamaktadır. Otoimmun tiroid hastalıkları, romatoid artrit, iltihaplı bağırsak hastalığı gibi hastalıklarda glütensiz beslenme fayda sağlayabilir.

https://www.facebook.com/diyetisyenhilalbatmaz/Diyetisyen Hilal Batmaz
Okunma Sayısı: 8165


34.204.176.189
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Veysel Caner

Veysel Caner

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Diyetisyen Ahmet Demir

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi Ebru Ceran

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Veysel Caner

Diyetisyen Kevser Başkara

Veysel Caner

Yrd.Doçent Dr.Hakan Güveli

Veysel Caner

Veysel Caner

Atlas Akbulut

Veysel Caner

Diyetisyen Hilal Batmaz

Veysel Caner

Diyetisyen Kevser Başkara

Diyetisyen Hilal Batmaz

Veysel Caner

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Psikiyatrist Dr.Arzu Erkan Yüce

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Kevser Başkara

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Kevser Başkara

Son Ziyaretçi Yorumları
isa karatay
çölyaklıyım

Ahmet Sancak


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Glutensiz Hayat Derneği © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top