• slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
 • slayt
Duyurular

Türkiye'nin ilk çölyak dostu belediyesi olan Maltepe Belediyesi desteğiyle  Dünya Çölyak Gününe özel  düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen 3.Ulusal Glutensiz Hayat Şenliği'ne tüm üyelerimiz ve dileyen herkes davetlidir.

Tarih : 06 Mayıs 2018 Pazar

Saat : 14:00-17:00

Yer : Maltepe Kamuran Kumkumoğlu Parkı ( Cevahir otel arkası )

Tel : 0 544 626 18 00


Ramazan ayının herkese hayırlı gelmesini diliyor, bu ayın bolluk ve bereketle geçmesini diliyoruz.

Hoşgeldin Ramazan


OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan üstü Genel Kurul toplantısı 27.05.2018 PAZAR günü saat 14.30'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 03.06.2018 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Saygı duruşu,

3) Yönetim kurulunun federasyon kurma, yönetme ve katılma konularında yetkilendirilmesi  üyelerimizin federasyonun yapacakları hakkında bilgilendirilmesi, 

4) Federasyon kurma konusunda derneğimiz adına yetkilendirme yapacağımız temsilcinin seçilmesi,

5) Derneğimizin  yeni dönemde yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

6) Kapanış

 

 

 


Çölyak ve Glutensiz Hayat Paneli

Tarih: 07 Nisan 2018

Saat : 15:00- 17:00

Yer : Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Moderatör: Dr.Hakan Boz

Katılımcılar:

Uzman Dr.Hakan Sunal

Prof.Dr.Turgut Göksoy

Antalya Çölyak Dernek Başkanı Hakan Yılmaz

Vahdet Yanık

Hakan Pekzorlu

 


Tarih : 24 Mart 2018 cumartesi saat : 19:00

Glutensiz yemek eşliğinde gemiyle boğaz gezisi

Yer : Üsküdar Valide Sultan Gemisi

Düzenleyen : Üsküdar Belediyesi - Glutensiz Hayat Derneği

Tel : 0 544 626 18 00


Tarih : 11 Mart 2018 Pazar 14:00 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Elçin Çetingöz

Çölyak ve üreme sağlığı

Yer : Glutensiz Hayat Derneği 

Turgut Özal Bulvarı Sahil Yolu Süreyyaplajı Tesisleri no :195/6b Maltepe 

Tel : 0 544 626 18 00


Sevgili Glutensiz Hayat Dostları, Sizleri 19 Kasım Pazar saat 14:00-17:00 arası Türkan Saylan Kültür Merkezine "GLUTEN YOK HAYAT VAR" konulu panelimize davet ediyoruz. Türkiye'de kurulan tüm derneklerin, çölyak ve glüten duyarlılığı olan ya da glütensiz hayatı öğrenmek isteyen herkesin davetli olduğu etkinlikte aklınıza takılan her sorunun yanıtını alabilmenizi diliyoruz. Gastroentrolog Yrd.Doç.Dr. Hakan Güveli' nin bilgileri, 3 kuşak çölyaklı Dr.İlknur Şengül Akbulut'un tecrübeleri, Hem diabetli hem çölyaklı Tülay Düztaş'ın tecrübeleri, 10 yıl önce çölyak teşhisi alan kızı nedeniyle Glutensiz Hayat'a kendini adayan Tülin Ünal'ın tecrübeleri, TBMM Çölyak Araştırma Komisyonunda görevli konuk dernek başkanlarımız Halim Şivecan ve Hasan Doğan'ın süreç hakkındaki bilgilendirmeleri, Fotoğraflarla "GLUTENSİZ HAYATA BAKIŞ" slayt gösterisi, TSKM Türk Sanat Müziği korosunun doyulmaz müzik ziyafeti ve firmaların glütensiz lezzetleriyle tamamlanacak bu özel gün için biz şimdiden çok heyecanlıyız. Dileyen herkesi aramızda görebilmeyi diliyoruz.....


GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan Genel Kurul toplantısı 01.10.2017 PAZAR günü saat 13:00'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 08.10.2017 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Kongre Başkanlık Divanı seçimi,

3) Saygı duruşu,

4) Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi,

5) Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibra edilmesi,

6) Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,

7) Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

8) Derneğimizin yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

9) Kapanış

 

 

 

 

 

 


İstanbul Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,6889   5,6991
EURO 6,2847   6,2960
       
Özlü Sözler
Derya büyüktür herkes kabı kadar alır
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 67
Dün: 99
Toplam: 160913
Glutensiz Hayatla Pazar Sohbetleri 6

Merhaba,
Bugün size bir itiraf ile başlayacağım. Ben aslında her zaman diyetime özen gösteremedim. Oniki yaşında tanı aldıktan sonra annemin ve ailemin desteği ile liseyi bitirene kadar çok iyi bir diyet yaptım. Hiç aksatmadım ve aç kalsam da eve ulaşmayı bekledim. Gelin görün ki bir başka ildeki üniversiteyi kazandım. Okuyacağım okul oturduğumuz şehirde değildi. İstanbul’daydı. Bu okulu kazanabilmek için çok çalışmıştım. Annem ve babam beni özenle getirip okulun yurduna yerleştirdiler. Orada da diyetimin sorun olmayacağını düşündüler. Zaten her Cuma akşamı eve gidip Pazartesi sabahı İstanbul’a dönüyordum. Arada da yemeklerimin bir kısmını evden taşıyabilirdim. Ayrıca yurtta mutfağımız vardı ve yemekleri çoğunlukla kendimiz yapıyorduk. 
İlk sene alışkanlıkla daha dikkatli davrandım. Bir de hazırlık sınıfında olduğum için okuldan dışarı çıkıyor ve dışarıda diyetime uygun yiyecekler bulabiliyordum. O zaman farklı olmak, birşeyleri yiyememek yavaş yavaş beni rahatsız etmeye başlasa da arkadaşlarımın özeni ve dikkati sayesinde diyetimi oldukça iyi sürdürdüm.  Ancak yaşamım sürekli böyle olmadı. Ergenliğim, özgür olmam ve kendi başıma yaşama isteği ile birlikte yiyeceklerime dikkat etmek arasıra geri planda kalıyordu. Bir de birinci sınıfa başladıktan sonra daha az okul dışına çıkabiliyordum. Okuldaki yemeklerin içeriğini hiç bir zaman bilemiyorduk. Yemekhanede yemek yerine kantinde tost, poğaça yemeğe başlamıştım. Bunun bir sosyalleşmek aracı olduğunu düşünüyorudum ve alt tarafı amacım karın doyurmaktı. Hafif ishal ve gaz dışında fazla zarar görmediğimi düşünüyordum. Bu duygu ile de yurtta gece yarısı yapılan makarnaları kaşıklamaya bile başlamıştım.
Benim sağlığım konusunda bir endişem yoktu çünkü fazla bir sıkıntı yaşamadığımı düşünüyordum. Ancak oda arkadaşlarım fark ediyordu, zayıflıyordum, halsizdim ve sürekli uyukluyordum. Zayıfladıkça kendimi güzel buluyordum. Sınavlara çalışmak yerine genellikle uyuyordum. Ders çalışmak için arkadaşlarım uyandırmaya çalıştıklarında kaldıramıyorlar, kahve veya çay içirseler de kar etmiyordu. Bir süre sonra onlar da beni kendi halime bıraktılar. Hastalığımla ilgili bir sorun olduğu ne benim ne de onların aklına gelmedi. 
Yaklaşık iki ay sonra ilk sınav günü otobüsle okula gittim. Okulumuz eski bir binadaydı. Çok yüksek iki kattan oluşuyordu. Sınava girebilmek için iki katı çıkmalıydım. O an birşey fark ettim, bacaklarım beynimin verdiği komutu almıyordu. Ayakta durabiliyor ancak adım atamıyordum. Olduğum yerde kalmıştım. Benimle birlikte okula gelen arkadaşlarım arkada kaldım diye düşündüler. Ama ben ayaklarıma bakıyordum. Bir türlü yerden kaldıramadığım ayaklarıma. Bu okuldaki ilk sınavımdı ve girmem gerekiyordu. Sınavdan sıfır alamazdım. Bir gayret ellerimle dizlerimin altından bir bacağımı kaldırıp ayağımı bir üst basamağa koyuyor, kendimi korkuluklardan yukarı çekiyordum. Böyle onlarca basamak çıktım. Ne olduğunu anlamıyordum ama gözlerimden akan yaşlara da engel olamıyordum. Arkadaşlarımın yardımlarıyla salona ulaştım. Gözetmen hocamız hemen hastaneye götürün rapor alsın sınava sonra tekrar girer. Sağlık sorunu olan bir öğrenciyi sınava almayacağım diyerek bizi hızla hastaneye yönlendirdi. 
Arkadaşlarımın kollarında hastaneye gittim. Kan değerlerim kötüydü ve en önemlisi potasyum düzeyin yaşamla bağdaşmayacak kadar düşüktü. O sırada acilde bulunan doktor abla sen dua et kalbin durmamış, bacakların durmuş diye sesini yükseltmiş ve bana çok kızmıştı. Kızmasının o anıma bir faydası yoktu. Yürüyemiyordum. Kendisine çok ısrar ederek beni ailemin bulunduğu ile sevk etmesini ailemin burada kalacak yeri olmadığını söyledim. O da içi potasyum dolu bir serum verdi. Benden söz aldı, sevk kağıdı hazırladı ve bizim şehrimize sevk etti. Yine sevgili arkadaşlarım beni
kollarına alıp, Harem’den otobüse bindirdiler ve aileme beni karşılamaları için telefon ettiler. Onlara ne olduğunu söylememişlerdi. 
Annem bu telefon nedeniyle yanlış birşeyler olduğunu anlamış üç saattir ağlamaktan şişmiş gözlerle garajda bekliyordu. Babam ise sorgulayan gözlerle otobüsten inmem için dua ediyordu. Ama ben otobüsten inemedim. Herkes indi  birtek ben kaldım. “Hadi!” dedier dışarıdan, ben “Yapamıyorum” diyerek başımı salladım. Sonra babam gelip beni sırtına aldı, eve o götürdü. En çok da babamın sırtında taşınmaktan utanmıştım.
Sonra ne mi oldu? Tedavim yaklaşık iki ay sürdü. İki aya yakın hastanede yattım. Karaciğerim ileri derecede yağlanmıştı. Karaciğer, bağırsak biyopileri, kan testleri yapıldı. Kan değerlerim yükselene kadar tüm vitamin ve mineraller serumlara eklendi. Tekrar glutensiz diyete başladım. Okula gidemeyeceğim söylendi ve bir yıl kayıt dondurmakla kalmayıp, bu bir yılın büyük çoğunluğunu yatarak geçirdim. Neredeyse ölümden dönmüştüm. 
Amacım , bu hikayemi anlatarak sizleri üzmek değil. Ama diyeti yapmamanın çok kısa sürede yol açabileceği bir örneği göstermek. Ayrıca küçükken koruyup kolladığınız kanatlarınıza aldığınız çocuklarınızın ergenlikte ya da başka bir şehirde okumaya gittiklerinde hastalığı inkar edebileceğini unutmayın lütfen. Bu nedenle bu süreçleri kimi zaman bir psikolog yardımı, kimi zaman doktor yardımı ile geçirmek de çok önemli. Bir de mutlaka çocukları bilinçlendirmek gerek. Kaybedecekleri kendi sağlıkları. Derdi çekecekler ise öncelikle kendileri sonra da aileleri.
Bir de hep yanınızda tutun başka bir şehre göndermeyin demek de istemiyorum size. Bu çocukların özgürlüklerini hepten kısıtlamak olur. Şimdiki gençleri seviyorum. Sağlıklarına dikkat ediyorlar, kendilerine özen gösteriyorlar. Bizlerden daha bilinçliler. Çevrenin desteği de bu konuda çok önemli. 
Ergenlik zor bir dönem. Ben olma çabasında önemli bir basamak ve neden ben sorusunun çok yükseldiği zamanlar. Onlara destek olmak hepimizin görevi. Onlar ile birlikte yürümek, dinlemek, yanlarında olmak. Neyse ki artık daha fazla ürün var. Daha çok insan bu konuda bilinçli. 
Hepinizin, hepimizin diyetine her zaman uyabildiği bir yaşam diliyorum. 
Sevgiyle İlknur Sengül Akbulut
Okunma Sayısı: 913


34.204.176.189
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Veysel Caner

Veysel Caner

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Diyetisyen Ahmet Demir

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi Ebru Ceran

İlknur Sengül Akbulut

İlknur Sengül Akbulut

Veysel Caner

Diyetisyen Kevser Başkara

Veysel Caner

Yrd.Doçent Dr.Hakan Güveli

Veysel Caner

Veysel Caner

Atlas Akbulut

Veysel Caner

Diyetisyen Hilal Batmaz

Veysel Caner

Diyetisyen Kevser Başkara

Diyetisyen Hilal Batmaz

Veysel Caner

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Psikiyatrist Dr.Arzu Erkan Yüce

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Kevser Başkara

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Hilal Batmaz

Diyetisyen Kevser Başkara

Son Ziyaretçi Yorumları
isa karatay
çölyaklıyım

Ahmet Sancak


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Glutensiz Hayat Derneği © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top