ÜYE KAYDI YA DA BAĞIŞLARINIZ İÇİN BANKA HESAP NUMARAMIZ : YKB - GLUTENSİZ HAYAT DERNEGİ -HESAP NO: 51110866- IBAN NO :TR37 0006 7010 0000 0051 1108 66
Duyurular

Türkiye'nin ilk çölyak dostu belediyesi olan Maltepe Belediyesi desteğiyle  Dünya Çölyak Gününe özel  düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen 3.Ulusal Glutensiz Hayat Şenliği'ne tüm üyelerimiz ve dileyen herkes davetlidir.

Tarih : 06 Mayıs 2018 Pazar

Saat : 14:00-17:00

Yer : Maltepe Kamuran Kumkumoğlu Parkı ( Cevahir otel arkası )

Tel : 0 544 626 18 00


Ramazan ayının herkese hayırlı gelmesini diliyor, bu ayın bolluk ve bereketle geçmesini diliyoruz.

Hoşgeldin Ramazan


OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan üstü Genel Kurul toplantısı 27.05.2018 PAZAR günü saat 14.30'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 03.06.2018 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Saygı duruşu,

3) Yönetim kurulunun federasyon kurma, yönetme ve katılma konularında yetkilendirilmesi  üyelerimizin federasyonun yapacakları hakkında bilgilendirilmesi, 

4) Federasyon kurma konusunda derneğimiz adına yetkilendirme yapacağımız temsilcinin seçilmesi,

5) Derneğimizin  yeni dönemde yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

6) Kapanış

 

 

 


Çölyak ve Glutensiz Hayat Paneli

Tarih: 07 Nisan 2018

Saat : 15:00- 17:00

Yer : Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Moderatör: Dr.Hakan Boz

Katılımcılar:

Uzman Dr.Hakan Sunal

Prof.Dr.Turgut Göksoy

Antalya Çölyak Dernek Başkanı Hakan Yılmaz

Vahdet Yanık

Hakan Pekzorlu

 


Tarih : 24 Mart 2018 cumartesi saat : 19:00

Glutensiz yemek eşliğinde gemiyle boğaz gezisi

Yer : Üsküdar Valide Sultan Gemisi

Düzenleyen : Üsküdar Belediyesi - Glutensiz Hayat Derneği

Tel : 0 544 626 18 00


Tarih : 11 Mart 2018 Pazar 14:00 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Elçin Çetingöz

Çölyak ve üreme sağlığı

Yer : Glutensiz Hayat Derneği 

Turgut Özal Bulvarı Sahil Yolu Süreyyaplajı Tesisleri no :195/6b Maltepe 

Tel : 0 544 626 18 00


Sevgili Glutensiz Hayat Dostları, Sizleri 19 Kasım Pazar saat 14:00-17:00 arası Türkan Saylan Kültür Merkezine "GLUTEN YOK HAYAT VAR" konulu panelimize davet ediyoruz. Türkiye'de kurulan tüm derneklerin, çölyak ve glüten duyarlılığı olan ya da glütensiz hayatı öğrenmek isteyen herkesin davetli olduğu etkinlikte aklınıza takılan her sorunun yanıtını alabilmenizi diliyoruz. Gastroentrolog Yrd.Doç.Dr. Hakan Güveli' nin bilgileri, 3 kuşak çölyaklı Dr.İlknur Şengül Akbulut'un tecrübeleri, Hem diabetli hem çölyaklı Tülay Düztaş'ın tecrübeleri, 10 yıl önce çölyak teşhisi alan kızı nedeniyle Glutensiz Hayat'a kendini adayan Tülin Ünal'ın tecrübeleri, TBMM Çölyak Araştırma Komisyonunda görevli konuk dernek başkanlarımız Halim Şivecan ve Hasan Doğan'ın süreç hakkındaki bilgilendirmeleri, Fotoğraflarla "GLUTENSİZ HAYATA BAKIŞ" slayt gösterisi, TSKM Türk Sanat Müziği korosunun doyulmaz müzik ziyafeti ve firmaların glütensiz lezzetleriyle tamamlanacak bu özel gün için biz şimdiden çok heyecanlıyız. Dileyen herkesi aramızda görebilmeyi diliyoruz.....


GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan Genel Kurul toplantısı 01.10.2017 PAZAR günü saat 13:00'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 08.10.2017 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Kongre Başkanlık Divanı seçimi,

3) Saygı duruşu,

4) Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi,

5) Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibra edilmesi,

6) Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,

7) Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

8) Derneğimizin yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

9) Kapanış

 

 

 

 

 

 


İstanbul Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,4177   5,4275
EURO 6,1310   6,1420
       
Anket
Glutensiz onaylı ilaç listeleri size göre nasıl sıralanmalı ?

 
Özlü Sözler
Derya büyüktür herkes kabı kadar alır
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Glutensiz Hayatla Pazar Sohbetleri 3
 
BİZİM GLUTENSİZ HAYATIMIZ-3
Merhaba,
Bu hafta biraz yoğun geçti. Ben halen yeşilliği bol, karbonhidratı mümkünse az bir yaşama alışmaya çalışıyorum.
İki aktivitemiz vardı bu hafta, biri Dr. Elçin Hanım ile yaptığımız çölyaklılarla üreme sağlığı diğeri de Fenerbahçe Gönüllüleri ile birlikte yaptığımız Glutensiz hayat  sohbeti. Her ikisi de çok keyifli geçti. Katılan herkese teşekkürler.
Bu iki aktivite sırasında ve çölyaklılarla karşılaştığım diğer zamanlarda da aklıma takılan bir konu hakkında yazmak istiyorum bugün.
Bir yakınınıza kronik ya da süreğen bir hastalık teşhisi konduğunda onunla birlikte yaşayan herkesin de hayatı değişiyor. Tüm ev, arkadaşlar, akrabalar, okuldakiler, işyerindekiler herkesin hayatı değişiyor. Öncelikle hastanın hastalığını kabul etmesi önemli. Bu yazıda çölyak özelinde konuşacağım. Çölyak tanısı alan çocuğun, erişkinin hastalığını kabul etmesi önemli bir süreç. Hastalığını red edenler tanı aldıktan sonra rahatlıyorlar ancak kurallara uymak istemiyorlar, sonuç şikayetleri artıyor, sağlıksızlıkları artıyor ve bir noktada hastalıkları ile barışık yaşamayı kabulleniyorlar. En güzeli çok acı çekmeden hastalığı kabul edip diyet ile dost yaşamak. Sonra sağlıklı olduğunuz için de mutlu hissediyorsunuz kendinizi. Bu süreç bir takım itirazları, isyanları içerse de bir türlü geçiriyorsunuz. Bazen diyorsunuz ki beden benim, hastalık benim takılmasalar ve ben karar versem. Çocukluktan kabullenmek aile sayesinde ise daha kolay. Bu süreçleri bir başka yazımda daha detaylı konuşacağım. Ama bugün yakınlara odaklanmak istiyorum.
Anneler, babalar ve kardeşler ile başlayacağım. Annelerin kabullenmesi uzun sürse de yemekleri onlar yaptıkları için risk almıyor ruhları isyan ederken elleri glutensiz yemekleri yapıyor. Geceleri ağlıyor gündüz glutensiz poğaçanın kıvamını tutturmaya çalışıyor. Kendi yaptığı kurabiyeyi yiyen kızının arkadaşlarına bakıp benim kızım neden onlar gibi değil diye gözleri sulanıyor. Bazen bu durum yılları alıyor. Ne kadar büyük yük. Öte yandan evdeki diğer çocuklar çölyaklıya gösterilen özen nedeni ile ikinci planda kalmış hissediyorlar, onlara özel davranmıyor sanki annesi, anne de aynı duyguyu farklı zamanlarda hissediyor. Diğer çocuklarımı ihmal mi ediyorum. Babalar ise en zor kabullenenler olabiliyor. Sessizlikleri kabullendikleri anlamına gelmiyor, ailece sosyalleşmekten vazgeçebiliyorlar. Oysa ne kadar hızlı hayatın bir parçası olarak görürsek o kadar normalleşiyor hayat. Çölyaklı da en kısa sürede özgürleşebiliyor.
Erişkin yaşlarda ise hastalığını kabullenmek biraz daha kolaymış gibi görünmekle birlikte farklı olmamak için yalnızca “diyetime dikkat etmeye çalışıyorum” diyebiliyorlar. Dikkat etmeye çalışmak işte bu aslında diyetimi yapmak istiyorum ama yenik düşüyorum demenin başka bir yöntemi bence. Erişkinin etrafındakiler ise ailesi, iş arkadaşları “sen ne yiyeceksin şimdi?” Sorularına yanıt bekliyorlar. Hele sevgilinin olması, evlenmek,  eşinin ya da nişanlının ailesinin kabullenmesi bunlar da diğer aşılması gereken konular. Şöyle dedi bir arkadaşımız geçenlerde annem ve nişanlımın annesi bana “sen hastayım demesen” diyorlar “ oysa ben özel bir diyet yaptığımı herkesin bilmesini istiyorum” dedi. Bilindiği zaman daha kolay uyum sağlıyoruz.
Aslında bu hastalık toplumda neredeyse yüz, yüz elli kişide bir görülüyor. Yani çok sık rastlanan bir durum.
Neyse ki tedavi kolay yalnızca diyet yapıyoruz, bazı ürünleri yemiyoruz. Bunu yakınlarımızın anlaması önemli. Diyet yaparsak herkes gibiyiz. Hani bazıları bazı yemekleri sevmez ve yemez ya öyle. İşte bu yüzden en yakınlarımız özellikle annelerimiz, eşlerimiz, sevdiklerimiz, kardeşlerimiz  de bu durumu daha normalleştirerek düşünürlerse hep birlikte daha keyifli yaşarız. Yaşam kısıtlanmaz.  Bizler diyetimizle kendimizi çok normal hissediyoruz.
Çölyaklıların yakınlarından özellikle annelerinden beklentisi aslında bizi ve durumu olduğu gibi kabul edip yaşamı kendilerine kısıtlamak yerine öncelikle kendilerine iyi bakmaları, sağlıklı olmaları ve kendilerine zaman ayırmaları. O zaman tüm aile daha keyifli bir yaşam sürüyor ve hastalık duygusu ortadan kalkabiliyor.
Yakınlarımız ve annelerimiz sizler sağlıklı ve mutluysanız biz de çok mutluyuz. Kendinize iyi bakın , kendinize zaman ayırın, bizler çölyaklıyız diye kendinizi asla ihmal etmeyin. Bizimle uzun bir ömür yaşayacaksanız sevgili yakınlarımız lütfen sizler de kendinize iyi bakınız. Kendinizi ihmal etmeyiniz.

Hepinizi çok seviyoruz.

Sevgiyle.


İlknur Sengül Akbulut      18.03.2018   Okunma Sayısı: 711


Yazdır

 

Yazarın Diğer YazılarıÜye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Veysel Caner
Engelli Raporu ile erken emekli olma şartları nelerdir.....

Atlas Akbulut
İçimizden biri, 16 yaşındaki çölyaklı Atlas tecrübelerini paylaşıyor.....

Veysel Caner
Çölyak ve Metabolizma ödemeleri dahil SGK tarafından yapılan ödemeler.....

Veysel Caner
Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu Çölyak ve Metabolizma ödemeleri.....

Yrd.Doçent Dr.Hakan Güveli
Çölyak Hastalığı tedavisinde aşı çalışmalarında gelinen son durum,...

Veysel Caner
Çölyak Teşhisi alan askerlik çağındaki çölyaklı gençlerin muafiyet.....

Diyetisyen Kevser Başkara
Pirinç yerine diyetisyenimiz önerisiyle karnabahar kullanmaya ne.....

Veysel Caner
Çölyaklılar kan verebilir mi ? Soruyu Türk Kızılayı’na sorduk. Bu.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi Ebru Ceran
Psikolojik Danışmanlık 3. sınıf öğrencisi çölyaklı Ebru Ceran.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

Diyetisyen Ahmet Demir
Diyetisyen Ahmet Demir'den samimiyetle yazılmış çölyak mektubu......

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

Veysel Caner
Ortaöğretim ve Üniversite de okuyan çölyaklı öğrencilerin sahip.....

Diyetisyen Kevser Başkara
Dikkat ! Kros kontaminasyon (çapraz bulaşma) nedir? ...

Diyetisyen Kevser Başkara
...

Psikiyatrist Dr.Arzu Erkan Yüce
Çölyak teşhisi alan çocukların öğretmenlerine ve arkadaşlarına.....

Veysel Caner
Çölyak Hastalarında Engelli Durumu ve Engelli Sağlık Kurulu .....

Diyetisyen Kevser Başkara
Glutensiz Beslenirken dikkat edilmesi gereken 5 önemli konu hakkında.....

Veysel Caner
Engelli indirimi konusunda faydalı bilgiler,...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Çölyak ve Gluten Duyarlılığı Arasındaki farkları biliyor musunuz?...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Glutensiz ürünlerle normal ürünlerin kalori değerlerinin.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Ramazan sonrası gelen bayram tatilinde glutensiz beslenmenin püf.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Çölyak'la birlikte diabet rahatsızlığı olan kişilerin beslenme.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
...

Diyetisyen Hilal Batmaz
...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Diyetisyenimizin önerisiyle sağlıklı Glutensiz İftarlar.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Otizmde Glutensiz Diyetin rolü nedir ? Faydası var mıdır ?...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Normal şartlar altında glüten içermeyen besinlerin çapraz bulaşmaya.....

Son Ziyaretçi Yorumları
isa karatay
çölyaklıyım

Ahmet SancakTüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 68
Dün: 268
Toplam: 132435