ÜYE KAYDI YA DA BAĞIŞLARINIZ İÇİN BANKA HESAP NUMARAMIZ : YKB - GLUTENSİZ HAYAT DERNEGİ -HESAP NO: 51110866- IBAN NO :TR37 0006 7010 0000 0051 1108 66
Duyurular

Türkiye'nin ilk çölyak dostu belediyesi olan Maltepe Belediyesi desteğiyle  Dünya Çölyak Gününe özel  düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen 3.Ulusal Glutensiz Hayat Şenliği'ne tüm üyelerimiz ve dileyen herkes davetlidir.

Tarih : 06 Mayıs 2018 Pazar

Saat : 14:00-17:00

Yer : Maltepe Kamuran Kumkumoğlu Parkı ( Cevahir otel arkası )

Tel : 0 544 626 18 00


Ramazan ayının herkese hayırlı gelmesini diliyor, bu ayın bolluk ve bereketle geçmesini diliyoruz.

Hoşgeldin Ramazan


OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan üstü Genel Kurul toplantısı 27.05.2018 PAZAR günü saat 14.30'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 03.06.2018 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Saygı duruşu,

3) Yönetim kurulunun federasyon kurma, yönetme ve katılma konularında yetkilendirilmesi  üyelerimizin federasyonun yapacakları hakkında bilgilendirilmesi, 

4) Federasyon kurma konusunda derneğimiz adına yetkilendirme yapacağımız temsilcinin seçilmesi,

5) Derneğimizin  yeni dönemde yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

6) Kapanış

 

 

 


Çölyak ve Glutensiz Hayat Paneli

Tarih: 07 Nisan 2018

Saat : 15:00- 17:00

Yer : Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Moderatör: Dr.Hakan Boz

Katılımcılar:

Uzman Dr.Hakan Sunal

Prof.Dr.Turgut Göksoy

Antalya Çölyak Dernek Başkanı Hakan Yılmaz

Vahdet Yanık

Hakan Pekzorlu

 


Tarih : 24 Mart 2018 cumartesi saat : 19:00

Glutensiz yemek eşliğinde gemiyle boğaz gezisi

Yer : Üsküdar Valide Sultan Gemisi

Düzenleyen : Üsküdar Belediyesi - Glutensiz Hayat Derneği

Tel : 0 544 626 18 00


Tarih : 11 Mart 2018 Pazar 14:00 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Elçin Çetingöz

Çölyak ve üreme sağlığı

Yer : Glutensiz Hayat Derneği 

Turgut Özal Bulvarı Sahil Yolu Süreyyaplajı Tesisleri no :195/6b Maltepe 

Tel : 0 544 626 18 00


Sevgili Glutensiz Hayat Dostları, Sizleri 19 Kasım Pazar saat 14:00-17:00 arası Türkan Saylan Kültür Merkezine "GLUTEN YOK HAYAT VAR" konulu panelimize davet ediyoruz. Türkiye'de kurulan tüm derneklerin, çölyak ve glüten duyarlılığı olan ya da glütensiz hayatı öğrenmek isteyen herkesin davetli olduğu etkinlikte aklınıza takılan her sorunun yanıtını alabilmenizi diliyoruz. Gastroentrolog Yrd.Doç.Dr. Hakan Güveli' nin bilgileri, 3 kuşak çölyaklı Dr.İlknur Şengül Akbulut'un tecrübeleri, Hem diabetli hem çölyaklı Tülay Düztaş'ın tecrübeleri, 10 yıl önce çölyak teşhisi alan kızı nedeniyle Glutensiz Hayat'a kendini adayan Tülin Ünal'ın tecrübeleri, TBMM Çölyak Araştırma Komisyonunda görevli konuk dernek başkanlarımız Halim Şivecan ve Hasan Doğan'ın süreç hakkındaki bilgilendirmeleri, Fotoğraflarla "GLUTENSİZ HAYATA BAKIŞ" slayt gösterisi, TSKM Türk Sanat Müziği korosunun doyulmaz müzik ziyafeti ve firmaların glütensiz lezzetleriyle tamamlanacak bu özel gün için biz şimdiden çok heyecanlıyız. Dileyen herkesi aramızda görebilmeyi diliyoruz.....


GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan Genel Kurul toplantısı 01.10.2017 PAZAR günü saat 13:00'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 08.10.2017 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Kongre Başkanlık Divanı seçimi,

3) Saygı duruşu,

4) Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi,

5) Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibra edilmesi,

6) Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,

7) Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

8) Derneğimizin yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

9) Kapanış

 

 

 

 

 

 


İstanbul Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,4177   5,4275
EURO 6,1310   6,1420
       
Anket
Glutensiz onaylı ilaç listeleri size göre nasıl sıralanmalı ?

 
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Glutensiz Hayatla Pazar Sohbetleri 7
 
Merhaba,

Bugün, “biraz diyetimizi bozarsa ne olur?” bundan söz etmek istiyorum. Çölyak tanısı aldığınızda yaşamınızdan buğday ve türevleri olan ürünleri çıkarmanız gerekiyor. Bu yiyecekleri yaşamdan çıkarmakta yaşadığınız zorluklar yaşınıza, cinsiyetinize, bulunduğuz bölgeye ya da yere göre değişebilir. Yaşınız küçükse bu tür gıdalara yeni başlamışsanız yani henüz bebek denecek yaştaysanız ailenizin yardımı ile bu tür bir hayata alışıyorsunuz ve bu sizin normaliniz oluyor. O çocuklardan etrafımda olanlar vardı. Aileleri koruyup kollarken herşey iyi ancak büyüdüklerinde diğer çocukların yediklerine bakarak “sanırım onun tadı çok güzel” diye çıkarımlarda bulunuyorlar. En azından merak etmeye başlıyorlar, neye benziyor ve ben neden mahrum kalıyorum diye. Bu çocukların bir bölümü ileri yaşlarda aileden bağımsızlaşmaya başladığında, çoğunlukla ortaokul dönemlerinde merak ettiklerini gizliden yiyebilirler. Bu durumlarda yine ailenin uyanık olması gerekiyor. Öte yandan okulunu ve sınıf arkadaşlarını bilgilendirmek de arkadaşları tarafından bu durumunun korunmasını sağlar.
Peki yersek ne olur?
İlk seferinde genellikle bir sorun ile karşılaşmıyor insan. Bu tabii ki hastalığın şiddetine, belirtilerine göre değişebilir. İlk seferinde sorun yaşamaması da onu cesaretlendiriyor ve yeni bir deneme yapma isteği diyetini arka arkaya bozmasına neden oluyor. Sonra arkadaşları ile birlikte bir yerlere gittiğinde, sosyalleştiğinde farklılığı ortadan kalkmış oluyor. Ancak unutulmamalıdır ki bu durum çok uzun sürmüyor. Yediklerindeki besinler bağırsaklardan emilmiyor ve halsizlik, çok uyuma, ishal ile başlayan belirtiler, yavaş yavaş kemik yoğunluğunun azalması, ciltte kuruluk, saçlarda incelme, tırnaklarda kırılma gibi sorunlarla hastalıklı günler geri geliyor. Eğer halen diyet yapmamakta ısrar ederse o zaman da geçen haftaki yazımda olduğu gibi hastanede sonlanabiliyor.
Peki ara ara diyet yapıp, arada sırada diyeti bozarsa ne olur?
Bu durum hastalığını inkar etmek değil kötüye kullanmak olur. Yani ben canımın istediğinde yerim ve bir ay sıkı bir diyet yaparım düzelerim birşey olmaz diyorsanız, lütfen bu kötüye kullanmadan vazgeçin. Böyle aralıklı diyet yaptığınızda baş edebildiğiniz tek şey görünen belirtiler. Yani temelde ishal. Birkaç gün ishal oluyorsun ve geçiyor diyebilirsiniz. Ancak vitamin, mineral depolarınız, yağ ve şeker depolarınızın dolması oldukça uzun zaman alıyor. Bir süre sonra dolduramadan diyetinizi bozuyorsunuz ve bu durumun kronik diyet yapmamaktan bir farkı olmuyor, yine hastalık tüm belirtileri ile geri geliyor.
Her iki koşulda da halsizlik, yorgunluk peşinizi bırakmaz. Kemik yoğunluğu yine bozulur, D vitamini eksilir. Potasyum, demir gibi pek çok gerekli elementler vücudunuzda saklanamaz ve gün yine birgün hastanede bitebilir. Eğer antikor baktırmıyorsanız, diyetinizi bozduğunuzun en görünen belirtileri zayıf, donuk, kırılgan saçlar, tırnaklar, cilt, sürekli yorgun görünen yüz. Kan değerlerinde de asla yükselmeyen demir ve hemoglobin düzeyleri. Bir süre sonra bağırsaklarınızdaki hasar kalıcı hale gelir ve daha büyük zorluklar yaratmaya başlayabilir. Öte yandan bağışıklık sisteminiz zayıflar ve soğuk algınlığı başta olmak üzere salgın hastalıklar ve diğer hastalıklar daha çok görülmeye başlar. Eğer erişkin değilseniz, yirmi yaşın altındaysanız, büyüme çağındaysanız işte o zaman büyümeniz yavaşlar, ergenlikte ise hormonal düzensizlikler ile de uğraşmanız gerekir.
Böyle bir yaşam sürmemek aslında kendi elimizde. Bu hafta birazcık diyetimi bozsam ya da yesem de bir sorun yaşamıyorum diyenlere, özellikle gençlere biraz ne olabileceğini resmetmeye çalıştım.
Diyeti bozmak bir anlığına sizi diğerleri gibi gösterse de aslında farklılığınızı daha çok ortaya çıkarır ve hastalıklı haliniz geri gelir. Oysa ancak diyet yaparak diğerlerinden farkımız kalmaz. Sağlıklı, gülen gözlerle bakarız onlara.
Son söz olarak bu hayat bizim.
Bizim Glutensiz Hayatımız.
Önce bizler kendi hayatımıza sahip çıkalım.

Sevgiyle


İlknur Sengül Akbulut      15.04.2018   Okunma Sayısı: 293


Yazdır

 

Yazarın Diğer YazılarıÜye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Veysel Caner
Engelli Raporu ile erken emekli olma şartları nelerdir.....

Atlas Akbulut
İçimizden biri, 16 yaşındaki çölyaklı Atlas tecrübelerini paylaşıyor.....

Veysel Caner
Çölyak ve Metabolizma ödemeleri dahil SGK tarafından yapılan ödemeler.....

Veysel Caner
Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu Çölyak ve Metabolizma ödemeleri.....

Yrd.Doçent Dr.Hakan Güveli
Çölyak Hastalığı tedavisinde aşı çalışmalarında gelinen son durum,...

Veysel Caner
Çölyak Teşhisi alan askerlik çağındaki çölyaklı gençlerin muafiyet.....

Diyetisyen Kevser Başkara
Pirinç yerine diyetisyenimiz önerisiyle karnabahar kullanmaya ne.....

Veysel Caner
Çölyaklılar kan verebilir mi ? Soruyu Türk Kızılayı’na sorduk. Bu.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi Ebru Ceran
Psikolojik Danışmanlık 3. sınıf öğrencisi çölyaklı Ebru Ceran.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

Diyetisyen Ahmet Demir
Diyetisyen Ahmet Demir'den samimiyetle yazılmış çölyak mektubu......

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

Veysel Caner
Ortaöğretim ve Üniversite de okuyan çölyaklı öğrencilerin sahip.....

Diyetisyen Kevser Başkara
Dikkat ! Kros kontaminasyon (çapraz bulaşma) nedir? ...

Diyetisyen Kevser Başkara
...

Psikiyatrist Dr.Arzu Erkan Yüce
Çölyak teşhisi alan çocukların öğretmenlerine ve arkadaşlarına.....

Veysel Caner
Çölyak Hastalarında Engelli Durumu ve Engelli Sağlık Kurulu .....

Diyetisyen Kevser Başkara
Glutensiz Beslenirken dikkat edilmesi gereken 5 önemli konu hakkında.....

Veysel Caner
Engelli indirimi konusunda faydalı bilgiler,...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Çölyak ve Gluten Duyarlılığı Arasındaki farkları biliyor musunuz?...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Glutensiz ürünlerle normal ürünlerin kalori değerlerinin.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Ramazan sonrası gelen bayram tatilinde glutensiz beslenmenin püf.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Çölyak'la birlikte diabet rahatsızlığı olan kişilerin beslenme.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
...

Diyetisyen Hilal Batmaz
...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Diyetisyenimizin önerisiyle sağlıklı Glutensiz İftarlar.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Otizmde Glutensiz Diyetin rolü nedir ? Faydası var mıdır ?...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Normal şartlar altında glüten içermeyen besinlerin çapraz bulaşmaya.....

Son Ziyaretçi Yorumları
isa karatay
çölyaklıyım

Ahmet SancakTüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 84
Dün: 268
Toplam: 132451