ÜYE KAYDI YA DA BAĞIŞLARINIZ İÇİN BANKA HESAP NUMARAMIZ : YKB - GLUTENSİZ HAYAT DERNEGİ -HESAP NO: 51110866- IBAN NO :TR37 0006 7010 0000 0051 1108 66
Duyurular

Türkiye'nin ilk çölyak dostu belediyesi olan Maltepe Belediyesi desteğiyle  Dünya Çölyak Gününe özel  düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen 3.Ulusal Glutensiz Hayat Şenliği'ne tüm üyelerimiz ve dileyen herkes davetlidir.

Tarih : 06 Mayıs 2018 Pazar

Saat : 14:00-17:00

Yer : Maltepe Kamuran Kumkumoğlu Parkı ( Cevahir otel arkası )

Tel : 0 544 626 18 00


Ramazan ayının herkese hayırlı gelmesini diliyor, bu ayın bolluk ve bereketle geçmesini diliyoruz.

Hoşgeldin Ramazan


OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan üstü Genel Kurul toplantısı 27.05.2018 PAZAR günü saat 14.30'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 03.06.2018 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Saygı duruşu,

3) Yönetim kurulunun federasyon kurma, yönetme ve katılma konularında yetkilendirilmesi  üyelerimizin federasyonun yapacakları hakkında bilgilendirilmesi, 

4) Federasyon kurma konusunda derneğimiz adına yetkilendirme yapacağımız temsilcinin seçilmesi,

5) Derneğimizin  yeni dönemde yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

6) Kapanış

 

 

 


Çölyak ve Glutensiz Hayat Paneli

Tarih: 07 Nisan 2018

Saat : 15:00- 17:00

Yer : Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Moderatör: Dr.Hakan Boz

Katılımcılar:

Uzman Dr.Hakan Sunal

Prof.Dr.Turgut Göksoy

Antalya Çölyak Dernek Başkanı Hakan Yılmaz

Vahdet Yanık

Hakan Pekzorlu

 


Tarih : 24 Mart 2018 cumartesi saat : 19:00

Glutensiz yemek eşliğinde gemiyle boğaz gezisi

Yer : Üsküdar Valide Sultan Gemisi

Düzenleyen : Üsküdar Belediyesi - Glutensiz Hayat Derneği

Tel : 0 544 626 18 00


Tarih : 11 Mart 2018 Pazar 14:00 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Elçin Çetingöz

Çölyak ve üreme sağlığı

Yer : Glutensiz Hayat Derneği 

Turgut Özal Bulvarı Sahil Yolu Süreyyaplajı Tesisleri no :195/6b Maltepe 

Tel : 0 544 626 18 00


Sevgili Glutensiz Hayat Dostları, Sizleri 19 Kasım Pazar saat 14:00-17:00 arası Türkan Saylan Kültür Merkezine "GLUTEN YOK HAYAT VAR" konulu panelimize davet ediyoruz. Türkiye'de kurulan tüm derneklerin, çölyak ve glüten duyarlılığı olan ya da glütensiz hayatı öğrenmek isteyen herkesin davetli olduğu etkinlikte aklınıza takılan her sorunun yanıtını alabilmenizi diliyoruz. Gastroentrolog Yrd.Doç.Dr. Hakan Güveli' nin bilgileri, 3 kuşak çölyaklı Dr.İlknur Şengül Akbulut'un tecrübeleri, Hem diabetli hem çölyaklı Tülay Düztaş'ın tecrübeleri, 10 yıl önce çölyak teşhisi alan kızı nedeniyle Glutensiz Hayat'a kendini adayan Tülin Ünal'ın tecrübeleri, TBMM Çölyak Araştırma Komisyonunda görevli konuk dernek başkanlarımız Halim Şivecan ve Hasan Doğan'ın süreç hakkındaki bilgilendirmeleri, Fotoğraflarla "GLUTENSİZ HAYATA BAKIŞ" slayt gösterisi, TSKM Türk Sanat Müziği korosunun doyulmaz müzik ziyafeti ve firmaların glütensiz lezzetleriyle tamamlanacak bu özel gün için biz şimdiden çok heyecanlıyız. Dileyen herkesi aramızda görebilmeyi diliyoruz.....


GENEL KURUL İLANI

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

Değerli üyemiz Olağan Genel Kurul toplantısı 01.10.2017 PAZAR günü saat 13:00'da Yalı Mah.Turgut Özal Bul.Sahil yolu No:195/6B Maltepe İstanbul da aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.

Belirtilen gün çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı 08.10.2017 PAZAR günü aynı gündemle aynı yer ve saatte nisapsız olarak yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

                                                                                                                 YÖNETİM KURULU

GÜNDEM;

1) Açılış ve yoklama,

2) Kongre Başkanlık Divanı seçimi,

3) Saygı duruşu,

4) Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi,

5) Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibra edilmesi,

6) Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,

7) Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

8) Derneğimizin yapması istenilen projeler hakkında dilekler ve temenniler,

9) Kapanış

 

 

 

 

 

 


İstanbul Hava Durumu
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,3504   5,3600
EURO 6,0839   6,0949
       
Anket
Glutensiz onaylı ilaç listeleri size göre nasıl sıralanmalı ?

 
Özlü Sözler
Derya büyüktür herkes kabı kadar alır
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Çapraz Bulaşma Nedir?
 

Gluten nedir?

Glutenin ve gliadin adlı iki proteinin birleşiminin suyla karıştırılmasıyla oluşan buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıl ürünlerinde bulunan bir maddedir. Gluten, gıda sanayinde su tutucu ve esneklik sağlayıcı olarak kullanılır. Bu özelliklerinden dolayı kullanım alanı oldukça geniştir.

Glutensiz beslenme nedir, kimler glutensiz beslenir?

Çölyaklılar, buğday alerjisi olanlar, çölyaklı olmayıp gluten duyarlılığı olanlar glutensiz beslenmek zorundadır. Bunun yanında sağlık kaygılarının dışında yaşam tarzı olarak glutensiz beslenmeyi tercih edenler de bulunmaktadır.

Çölyak nedir?

Bağırsaklarda besin emilimini sağlayan villus adlı havlu yüzeyine benzeyen çıkıntıların bozulmasına ve bundan dolayı yiyeceklerdeki besinlerin emiliminin engellenmesine nedne olan ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir tür ince bağırsak hastalığıdır. Çölyakta alınan gluten vücutta adeta zehir etkisi yaratır ve bağırsak yüzeyinde tahribat oluşturur. Çölyak’ın kati surette tek tedavi şekli yaşam boyu glutensiz beslenmedir.

Çapraz bulaşma nedir?

Çapraz bulaşma, temiz bir yiyeceğe besin olmayan ve bakteri içeren etmenlerden bakteri bulaşmasına denir. Ancak bu terimsel anlam gıda alerjilerinde alınmaması gereken alerjenlerin bu alerjenleri içermeyen gıdalara bulaşması için de geçerlidir. Bir kişide herhangi bir gıda maddesine karşı duyarlılık gelişmişse bu madde vücuda herhangi bir yolla alındığında kısa, orta ve uzun vadede zararlı etkiler bırakır. Bir tür ince bağırsak sorunu olan gluten enteropatisi olarak da bilinen çölyakta glutenin kati surette vücuda alınmaması gerekiyor. Bu nedenle de çarpraz bulaşma konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Çölyaklı çapraz bulaşmaya neden dikkat etmelidir?

Çölyak sorununda bir çay kaşığının 1/8’i kadar un bile risklidir. Çölyaklılar gıdanın her alanına, ürünün yetiştirilmesinden işlenmesine, depolanmasından pişirilmesine, saklanmasından tüketilmesine kadarki bütün süreçleri iyi bilmelidir. Çapraz bulaşmaya neden olan etkenlere karşı bilinçli olmalıdır. Çölyakta bağırsak yapısının sağlığı ve bununla bağlantılı olarak genel sağlığın korunması için glutenden uzak durulması gerekmektedir.

Diyetime dikkat ediyorum ancak antikorlarım neden düzelmiyor?

Bilinmeyen nedenlerle çoğu zaman çarpraz bulaşmayla vücuda alınan gluten antikorların normale dönmesine engel olmaktadır. Çölyakla yaşamda bu nedenler iyi irdelenmelidir. Glutensiz yaşam ve çapraz kontaminasyon konusunda çölyaklı ve yakınları düzenli eğitimler almalıdırlar. Teknoloji ilerledikçe, gıda sanayisi de ilerliyor ve gün geçtikçe gluten tuzakları artış gösteriyor. Bu tuzaklara karşı her zaman tetikte olmak gerekiyor.

Çapraz bulaşmaya neden olan hususlar nelerdir?

Gluten ilave edilmiş besinler veya kozmetik, diş macunları gibi besin olmayan maddelerden gluten tehditi altında kalınabilir. Bunlardan alt başlıklar halinde biraz bahsedelim:

Buğday unu uçucu mudur?

Evet, buğday uçucudur. Aynı pişirme tezgâhında bulunan glutenli un ile glutensiz un çapraz kontaminasyon nedenidir. Eğer glutenli ve glutensiz yiyecekler aynı mutfak tezgâhında hazırlanacaksa önce glutensiz olanlar hazırlanmalıdır. Dahası, glutenli ve glutensiz unlar aynı çekmecede saklanmamalıdır.

Çarpraz bulaşmaya karşı mutfak kuralları nasıl uygulanmalıdır?

Her şeyden önce herkesin uyması gereken genel bir kural vardır: Ellerin hijyenine dikkat edilmelidir. Bununla beraber glutensiz beslenmede bazı hususlara daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Doğrama tahtaları, mutfak tezgâhları, mutfakta bulunan bez ve süngerler, toz bezleri, tost cihazları, süzgeç, un elekleri gluten bulaşmış ya da potansiyel riskli besinlerden sızan sıvılarla temas etmiş olan her türlü yüzey glutenin çarpraz bulaşması riskini taşır.

Aynı fabrikalarda üretilen glutenli ve glütensiz ürünlerde çarpraz bulaşma oluşum riski görülür mü?

Aynı fabrikalarda üretilen glutenli ve glutensiz gıdalarda kontaminasyon görülme riski artar. Bu noktada da fabrikalarında sadece glutensiz ürün imal eden, gerekli resmi onaylardan geçmiş, üretim kurallarına uyan markalar tercih edilmelidir. Diğer taraftan sadece belirli zamanlarda glutensiz ürün imal eden fabrikalar iyi denetlenmelidir. Çünkü bazı üretim araç ve gereçlerinden gluten bulaşma riski kaçınılmazdır. Ayrıca gluten uçucu olduğundan risk artar.

Yeni tanı almış çölyaklılar çapraz bulaşmayı önlemek için ne yapmalıdır?

Glutenli yiyecekler için kullanılmış olan bıçak tahtası,  bıçak,  kaşık,  ızgara,  fırın,  teflon tava, tahta kaşık,  derin yağda kızartma yapılan fritözler gluten taşınmasına neden olur.  İyice yıkansa bile glutenden arınmazlar. Bu gereçlerin yenilerini edinilmeli, glütensiz yiyecekler dışında hiçbir yiyeceğin pişirilmemesi veya doğranmaması sağlanmalıdır. Evde glutensiz un ile köfte yapılacağı zaman, kasaptan et alırken çapraz bulaşmaya mahal vermemek için dikkatli olunmalıdır. Kasap, market gibi yerlerde hazır köfte için ekmek çekilmiş olabilir dolayısıyla kıymaya gluten bulaşabilir.

Evde beslenmede ise ortak kullanılarak ekmeğe sürülen çikolata, reçel, kaymak, bal, tereyağı, krem peynir kontaminasyon kaynağıdır.

Bir çölyaklının gluten risklerinden korunması için bilinçli olması şarttır.Diyetisyen Kevser Başkara      06.06.2017   Okunma Sayısı: 1720


Yazdır

 

Yazarın Diğer YazılarıÜye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Veysel Caner
Engelli Raporu ile erken emekli olma şartları nelerdir.....

Atlas Akbulut
İçimizden biri, 16 yaşındaki çölyaklı Atlas tecrübelerini paylaşıyor.....

Veysel Caner
Çölyak ve Metabolizma ödemeleri dahil SGK tarafından yapılan ödemeler.....

Veysel Caner
Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu Çölyak ve Metabolizma ödemeleri.....

Yrd.Doçent Dr.Hakan Güveli
Çölyak Hastalığı tedavisinde aşı çalışmalarında gelinen son durum,...

Veysel Caner
Çölyak Teşhisi alan askerlik çağındaki çölyaklı gençlerin muafiyet.....

Diyetisyen Kevser Başkara
Pirinç yerine diyetisyenimiz önerisiyle karnabahar kullanmaya ne.....

Veysel Caner
Çölyaklılar kan verebilir mi ? Soruyu Türk Kızılayı’na sorduk. Bu.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi Ebru Ceran
Psikolojik Danışmanlık 3. sınıf öğrencisi çölyaklı Ebru Ceran.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

Diyetisyen Ahmet Demir
Diyetisyen Ahmet Demir'den samimiyetle yazılmış çölyak mektubu......

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

İlknur Sengül Akbulut
3 kuşak çölyaklı 35 yıllık çölyak tecrübesiyle İlknur Hanım bizlerle.....

Veysel Caner
Ortaöğretim ve Üniversite de okuyan çölyaklı öğrencilerin sahip.....

Diyetisyen Kevser Başkara
Dikkat ! Kros kontaminasyon (çapraz bulaşma) nedir? ...

Diyetisyen Kevser Başkara
...

Psikiyatrist Dr.Arzu Erkan Yüce
Çölyak teşhisi alan çocukların öğretmenlerine ve arkadaşlarına.....

Veysel Caner
Çölyak Hastalarında Engelli Durumu ve Engelli Sağlık Kurulu .....

Diyetisyen Kevser Başkara
Glutensiz Beslenirken dikkat edilmesi gereken 5 önemli konu hakkında.....

Veysel Caner
Engelli indirimi konusunda faydalı bilgiler,...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Çölyak ve Gluten Duyarlılığı Arasındaki farkları biliyor musunuz?...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Glutensiz ürünlerle normal ürünlerin kalori değerlerinin.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Ramazan sonrası gelen bayram tatilinde glutensiz beslenmenin püf.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Çölyak'la birlikte diabet rahatsızlığı olan kişilerin beslenme.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
...

Diyetisyen Hilal Batmaz
...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Diyetisyenimizin önerisiyle sağlıklı Glutensiz İftarlar.....

Diyetisyen Hilal Batmaz
Otizmde Glutensiz Diyetin rolü nedir ? Faydası var mıdır ?...

Diyetisyen Hilal Batmaz
Normal şartlar altında glüten içermeyen besinlerin çapraz bulaşmaya.....

Son Ziyaretçi Yorumları
isa karatay
çölyaklıyım

Ahmet SancakTüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 81
Dün: 165
Toplam: 137895